Recep Tayyip Erdoğan 22. Muhtarlar konuşması 16 Mart 2016
Recep Tayyip Erdoğan 22. Muhtarlar konuşması 16 Mart 2016
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 22. muhtarlar toplantısında önemli açıklamalar yaptı. Erdoğan; Tayyip Erdoğan giderse Türkiye rahat eder diyorlar. Yanımızda olanlar dostumuz, karşımızda olanlar düşmanımızdır" diye konuştu. İşte konuşmasının tamamı...

Türkiye'de yaşanan terör olayları yanı sıra önceki günlerde Ankara'da yine canlı bomba saldırısı oldu. 35 vatandaşımızın hayatını kaybettiği saldırıdan sonra gündem yoğunluğu devam ederken bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda muhtarlara seslendi.

İşte Recep Tayyip Erdoğan'ın 22.muhtarlar konuşmasının tamamı...İşte Erdoğan'ın açıklamalarının satır başları:
Asıl mesele yeniden ayağa kalkan Türkiye'yi sindirme meselesidir. Hani bazıları diyor ya şimdi, Kandil'le adeta dirsek teması içinde Erdoğan gitmeli o gitmeden istikrar gelmez. Peki 2002'nin sonunda istikrar mı vardı?
Erdoğan'ın geldiği dönemden sonra biz bire 5 katladık.
"ERDOĞAN TÜRKİYE'NİN BAŞINDA GİDERSE TÜRKİYE RAHAT EDER" DİYORLAR
Türkiye şimdi bulunduğu zorlukların üstesinden gelme noktasında çok daha donanımlıyız. Herkesin bir hesabı var. Biz mutlak hesap sahibi olan rabbimize teslim olmuş olarak onlardan üstün olduğumuza inanıyoruz. Tayyip Erdoğan Türkiye'nin başında giderse Türkiye rahat eder diyor. Başka kimler diyor; Amerika'daki gazeteler, eski bürokratlar diyor. Bunların hepsi aynı misyon için çalışan kişiler.
Gerçekten de Erdoğan gidince Türkiye'de terör biter ülkeye demokrasi gelir mi? Terör örgütünün amacı sadece belli illeri ele geçirmek değil Türkiye'yi top yekün ele geçirmek değil mi?
35 yıl önce terör esiyordu o zaman Tayyip Erdoğan da ülkenin başında değildi. Buna ne diyorsunuz?
AB PKK'yı terör örgütü olarak tanımıştır. Peki, PKK'ya karşı ne yapıyor? Orada cirit atıyorlar. Para kaynakları oralarda. Bir rahat tavır takınıyorlar. Biz PKK'ya terör örgütü dedik diyorlar. Baban öldü başın sağolsun. Arkadan bir ifade babasız başı ne yapayım diye.
ANKARA'DA ÖLENLERİN 35'İ VATANDAŞIMIZDIR, 2'Sİ TERÖRİSTTİR
Buradaki 35 tane 2'si teröristtir. Vatandaşlarımızın bir kısmı işine gidiyor, okuluna gidiyor. Bunların arasına dal ve bütün bu kardeşlerimizi orada şehit et. İlk etapta 200'ü aşkın yaralı vardı.
bir takım kifayetsiz muhterisler acı olayı kendi çıkarları için kullanacak kadar zavallıdır, haysiyetsizdir. Hiç bir sıfat terö örgütü yandaşlığının örtüsü olamaz. Terör ve terörist tanımını yeniden yapmalıyız. Ceza kanunumuzu hemen değiştirmeliyiz.
Esasen mevcut mevzuatımızın doğru şekild eyorumlanmasının dahi bu konuda çok iyi mesafe alınacağına da inanıyorum. Ayrıca dokunulmazlık meselesini sürratle neticelendirmeliyiz. Parlamento adımını sürratle atmalı. Bir kişi mi olsun iki kişi mi olsun. Böyle bir şey koyamayız. Ortaya ilke koymalıyız. Benim Kürt kardeşlerimi sokağa dökmek suretiyle 52 kişinin ölümüne neden olanlar teröre yardımdan yargılanmayacak da bu millet gelip bunu seyredecek öyle mi?
AÇIK SÖYLÜYORUM; ŞEHİTLER HESABINI SORAR
Arkamızda YPG, PKK var diyenlere karşı bir söz söylemeyecek mi? Eğer parlamento gereğini yapmazsa bu tarih bu parlamentodan hesabını sorar. Şehitler hesabını sorar. Bu kadar açık konuşuyorum.
Ne diyoruz, onların kanı yerde kalmayacak. Sınırlarımız dışında terör örgütlerini destekleyen unsurlara karşı sonuç alıcı bir mücadeleyi yürütüyoruz, yürütmeliyiz.
Meclis'teki partilerimizden siyasi rekabeti bir kenara bırakıp birlik ve beraberlik içinde hareket etmelerini istirham ediyorum.  Türkiye'nin mevcut meclis yapısı itibariyle hükümet kurmasına ihtiyacı yok ama dayanışmaya ihtiyacı var. Terör örgütlerine karşı farklılıklarımızı bir kenara bırakmak bir millet koalisyonuna ihtiyacımız var. Gelin bu ittifakı hemen sağlayalım ve canımıza kast edenlerin üzerine hemen gidelim.
Terör meselesi artık belirli bölgelerimizi kapsayan asayiş sorunu olmaktan çıkmış topyekün varlığımız tehdit eder hale gelmiştir. Devlet kadife altındaki elini ortaya çıkararak gereken cevabı vermelidir.
Masum hayatları yok edenleri destekleyenlerin o teröristlerden hiç bir farkı yoktur. 79 milyon masumun hakkını korumak için bunların üzerine en net şekilde gitmek zorundayız.
Fransa'da geçtiğimiz aylarda terör eylemi oldu değil mi? Fransa'da bugün yargı kararı olmaksızın şüpheli gördüğü herkesi arama sorgulama hakkına sahip. Kimse de dönüp yargı kararı olmadan olmaz demiyor. Ama aynı çevreler her gün demokrasi, özgürlük, hukuk devleti kavramlarıyla operasyo yapmayın diyor. Bize bunu diyenler terör örgütlerine masumları öldürmeyin dediklerini duymadık.
YANIMIZDA OLANLAR DOSTUMUZ, KARŞIMIZDA OLANLAR DÜŞMANIMIZDIR
Terörle mücadelede yanımızda olanlar dostumuzdur, karşımızda olanlar düşmanımızdır. Ben derliyim, yaralıyım. Türkiye'ye bedel ödetmek isteyenlerin oyunu öyle aleni ki bunu görmemek için gözlerinin görmemesi gerekir.
Kurtuluş Savaşı'nı hatırlatmak istiyorum. Erzurum ve Sivas Kongrelerindeki o 4 maddeyi hatırlatmak istiyorum. Milli sınırıları içinde vatan bölünmez bir bütündür. Her türlü yabancı işgaline karşı millet top yekün kendisini savunacaktır. Milli iradeyi hakim kılmak esastır. Manda ve himaye kabul edilemez. Bize kimse manda ve himaye edemez. Bu millet en zor zamanında bunu kabul etmedi bugün hiç kabul etmez. Bugün verdiğimiz mücadelenin çerçevesi de aynı değil mi? 79 milyon biz tek milletiz.
KANDİL'E DE GİTSENİZ PEŞİNİZİ BIRAKMAYIZ
Bodrumlara da girseniz, Kandile'de gitseniz sizin peşinizi bırakmayız. Siz bu şehitlerin bedelini ödeyeceksiniz. Bunun hiç lami cimi yok! Yok paralel devlet iu devlet bu devlet. Hepsi. Bu ülkede Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nden başka devlet yok asla da olmayacaktır. Yok özyönetimmiş şuymuş.
O bölgelerin hepsini bilen birisiyim. Ben Ankara'da oturup Cumhurbaşkanlığı yapan birisi değilim. Nerede ne var iyi bilirim. Hizmet etseler başımız canımız üstüne. Buradan para gidecek bunlar aldıkları parayı örgüte gönderecekler.
Suriye meselesini bu işin sadece iç mesele olduğunu sananlar gaflet içindedir. Tayyip Erdoğan gitsin mesajını bu çerçevede okuduğunuzda göreceksiniz. Ben meselenin şahsımla ilgili olmadığını esas meselenin Türkiye olduğunu biliyorum. Hamdolsun milletimiz ferasetiyle gerçeği görüyor değerlendiriyor. 60 yaşını geride bıraktım. Allah can verdikçe ülkeme hizmet etmeye devam edeceğim. Bizim ardımızdan birisi kalkıp da bir başkanımız, cumhurbaşkanımız şu hizmetleri yaptı deniliyorsa zaten biz bedelini karşıda göreceğiz.
Yarının ne getireceğini Allah bilir. Asıl olan milletin bekaasıdır. Biz bu millete efendi olmaya gelmedik biz bu millete hizmetkar olmaya geldik. Ölüm bizim için hak değil mi? Hiç birimizin elinde garanti var mı?

Eğer Türkiye yoksa evlatlarımızın geleceği de yoktur. Bu sabah TİKA'nın proje tanıtım toplantısına katıldım. Orada son nefesini Türkiye'de vermek isteyen bir Ahıska Türkü'nün hikayesini anlattım. Bülbülü altın kafese koymuşlar illa da vatanım demiş. Vatanımıza birliğimize beraberliğimize göz dikenler, onlar hakkında halkın kararına da saygı gösterecek.
Terör örgütleri bir araya gelerek ortak hareket etme kararı aldılar. bundan sonra hiç kimse ölüm türküleri eşliğinde halay çekenleri demokrasi havarisi olarak gösteremez. Bölge halkından  yüz bulamayan terör örgütü son ve en ahlaksız kozunu oynuyor. Gerekli tedbirlerin alınmasıyla inşallah bu oyunu boşa çıkaracağız. Onlar canımızı yakıyor olabilir ama biz onları tamamen imha ederek şehitlerimize mahçup olmayacağız.
Muhtarlarımız memur değil. Erdoğan ne ise siz de osunuz. Siz bürkrat değilsiniz. Atanmış değil seçilmişsini. Demorkasinin temeli oradan geliyor.
Biz İnebahtı'nda bir bozgun yalamıştık. Kılıçali Paşa dertli. Sokullu mesaj gönderiyor; bu devlet öyle bir devlet ki kadırgalarının direklerini gümüşten yelkenlerini de atlastan yapar der. Siz bu devleti ne zannediyorsunuz; biz oraları yeniden inşaa edeceğiz. Biz bunları Van depreminde Bingöl depreminde yaptık mı? Ve Van'a yaptığımız harcama 15 katrilyon. Ortaya yep yeni bir Van çıktı.
Biz tarihi güçlü o tarihten ders almış Türkiye'yiz. Bazı medya grupları felan batıya farklı servisler yapabilirler. Evelallah sürratle operasyonlar bitmek üzere bu operasyonların ardından çalışmalar başlayacak. Son saldırılardan sonra terör örgütlerine en küçük bir müsamahalarımız olamaz. Aksi yönde hareket edenler olabilir bunları da terö örgütlerinin safında gibi davranıyor olabilir. Efendim köşe yazarıymış, hiç önemi yok. Senin kalemin teröristin yanında yer alıyorsa benim için hiç önemi yok.
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.