Sağlık-Sen, Sağlık Çalışanlarının Taleplerini TBMM’e Sunacak!
Sağlık-Sen tarafından TBMM’e bir takım talepler sunulacak. Sağlık çalışanlarının yıpranma payı, emeklilik maaşlarının arttırılması ve kadro çalışmasına yönelik talepler yer almakta..Sağlık-Sen, sağlık personellerinin emeklilikte maaşlarının arttırılması, yıpranma payı ve kadro çalışmasına dair taleplerini not haline getirdi. Notlar, Sağlık-Sen tarafından TBMM’ye sunuldu. Sağlık-Sen, yapılan düzenlemelerden önce komisyon üyelerini ve milletvekillerini bilgilendirmeyi hedeflediklerini açıkladı. 
Yıpranma payı konusunda hazırlanan çalışma dahilinde, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yaptığı açıklamanın taleplerden ve beklentilerden oldukça uzak olduğu belirtildi. Aynı zamanda 5510 Sayılı SGK Kanunu’nun 40. Maddesi ile, İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin İş Yeri Tehlike Sınıfları Tebliği’ne uymadığına da dikkat çekildi. 
Sağlık-Sen, notlarında özellikle yataklı tedavi kurumları ve sağlık hizmetlerinin çok tehlikeli risk sınıfında bulunduklarını belirtti. Bu risklerin biyolojik, radyolojik, fiziksel ve kimyasal riskler olduğuna da dikkat çekti. 


SAĞLIK ÇALIŞANLARI İÇİN YIPRANMA PAYI 
Riskler altında çalışan tüm sağlık çalışanlarının yıpranma payı alması gerektiğinin belirtildiği çalışmada, ikinci ve üçüncü basamak sağlık tesislerinde, 112 acil sağlık hizmetlerinde ve Adli Tıp Kurumu’nda sağlık hizmeti sunumunda görev yapanlar için 360 güne 90 gün, diğer sağlık kurum ve kuruluşlarında sağlık hizmeti sunumunda çalışanlar için ise 360 güne 60 gün fiili hizmet süresi zammı isteniyor.
Yıpranma payı konusunda alternatif bir çalışma da yapan Sağlık-Sen, nöbet tutana yıpranma payı konusunda genel kanaat mevcut ise, 5510 sayılı Kanunun 40. maddesindeki fiili maruziyet şartı gereği tüm sağlık çalışanlarına 360 güne 45 gün; nöbet tutanlara da her iki güne 15 gün olarak kademeli olarak yıpranma payı istiyor.
DOKTORLARIN EMEKLİ MAAŞINA YAPILACAK ZAM, DİĞER SAĞLIK ÇALIŞANLARINA DA YAPILMALIDIR
Sağlık-Sen’in çalışması içinde hekim ve diş hekimlerinin emekli aylıklarının 2.100 TL’den 3.100 TL’ye, uzman hekimlerin ise 2.580 TL’den 3.250 TL’ye çıkarılması konusu da yer alıyor. Bu açıklamanın hekimler nezdinde memnuniyetle karşılanmasına karşın diğer sağlık çalışanlarında hayal kırıklığına neden olduğunun belirtildiği bilgi notunda, hekim dışı sağlık çalışanlarının emekli maaşlarına 200 TL’lik artış talep edildi ve bu artışın hekimlere yapılacak artışla birlikte değerlendirilerek, sağlık hizmeti sunumunun tüm taraflarında memnuniyet oluşturulması istendi.


KADRO ÇALIŞMASI BEKLENTİLERİ KARŞILAMALI
Sağlık-Sen ayrıca, yapılacak kadro çalışmalarına 4/B ve 4/C’lilerle birlikte sayıları 650 olan vekil ebe ve hemşireler, kamu dışı aile sağlığı merkezi çalışanı yaklaşık 4 bin kişi ile sayıları bin civarında olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nda ek ders karşılığı görev yapan meslek elemanlarının da dahil edilmesini istedi.
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.